• OSZCZĘDZAJ W SKO

      Zapraszamy uczniów do przystąpienia  do Szkolnej Kasy Oszczędności.  Jest to szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności, a obecnie prowadzony jest przez PKO BP.

      Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania oraz szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i  młodzieży.

       

      Do SKO mogą zapisać się uczniowie od 5. lat do ukończenia 13. roku życia. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta.  Oprocentowanie zmienne 5,00% w skali roku do kwoty 2 500 zł i 1,00% od nadwyżki ponad 2 500 zł

      Uczniowie z klas IV - VI mogą dokonywać wpłat i wypłat u Opiekuna SKO. Mogą też zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni uczniów posiadający konto w banku PKO BP (otrzymają dostęp do kont uczniowskich). Uczniowie klas młodszych mogą zapisać się do SKO pod warunkiem, że rodzice mają konto w banku PKO BP i będą mogli dokonywać wpłat i wypłat samodzielnie (Opiekun SKO przebywa jedynie w budynku szkoły przy ul. Moniuszki 7).

      Aby uczeń mógł przystąpić do SKO, rodzic powinien wypełnić formularz oraz zapoznać się z informacjami. Formularz dostępny jest u Opiekuna SKO. 

      Wszelkich informacji udzieli Opiekun SKO - p. Katarzyna Sawicka

      Zalecany kontakt przez dziennik elektroniczny Librus 

      SKO - demo

      SKO - bezpieczeństwo

      SKO - pierwsze logowanie

       

          • Akcja społeczno - edukacyjna ŻONKILE -19.04.2023r.

          • Nowa galeria Akcja społeczno - edukacyjna ŻONKILE -19.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego

            (fot. p. K. Sawicka, J. Kretuńska, publ. - p. K. Sawicka

            19 kwietnia, w 80 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Przygotowali żonkile wg szablonu.  Poprzez  stronę www.polin .pl  zapoznali się z akcją Żonkile 2023 i poznali podstawowe fakty dotyczące powstania w getcie warszawskim, wykorzystane zostały materiały przesłane przez organizatorów, m.in. film "Zdążyć przed Panem Bogiem", słuchowisko: "Takich dwóch, jak nas trzech".  Przedstawiciele klas ósmych wręczali uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły żonkile oraz przedstawili krótki rys historyczny Przypięliśmy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć! Dzięki uczestnictwu w akcji uczniowie w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi.

            Renata Łuba, Bożena Dzięgielewska, Dorota Suchwałko

          • Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. ,, Wiosna, ach to Ty!"

          • Dnia 21.04.2023 r. został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny- Wiosna, ach to Ty!

            Komisja w składzie: M.Laszczkowska, B. Narewska i J.Siedlecka przyznała następujęce miejsca:

            I miejsce - Kornelia Dobrzycka kl. 3a SP Biała Piska

            II miejsce- Julia Rąg kl. 2c SP Biała Piska, Blanka Sierzputowska kl.3 SP Kożuchy

            III miejsce - Zofia Grądwald kl.2c SP Biała Piska

            Wyróżnienia: Lena Dzięgielewska kl.2 SP Kożuchy, Agata Romanowska kl.3a SP Biała Piska.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!:)

            Organizatorzy: K.Akus, J.Modzelewska, I.Nawrocka, E.Rydzewska

            Publ. E.Rydzewska

          • Akcja Guzik Katyński - 13.04.2023r.

          • Nowa galeria Akcja Guzik Katyński - 13.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego

            (publ. - K. Sawicka)

            Uczniowie naszej szkoły włączyli się  aktywnie w akcję Guzik Katyński organizowaną przez Narodowe Centrum Kultur. Klasa 6c i 7b wyszła poza mury szkolne, by rozdać guziki katyńskie- kopie żołnierskiego guzika znalezionego w Katyniu, opatrzone krótkim opisem. To znak naszej pamięci o zamordowanych.

            W ramach akcji byliśmy w różnych urzędach: (w ZEC-u, Urzędzie Miejskim),  bankach (w PKO BP, w Banku Spółdzielczym), w komisariacie policji, sklepach, etc. Rozdawaliśmy guziki, udzielaliśmy krótkiej informacjio zbrodni katyńskiej, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy, wszyscy Polacy pamiętali o prawie 22 tys. żołnierzy bestialsko zamordowanych przez NKWD.

            Nasze działania spotkały się z ogromną życzliwością mieszkańców naszej miejscowości.

             

            Nośmy Guzik Katyński przypięty do naszych ubrań – to znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli.

            Organizatorzy:

            Dorota Suchwałko, Renata Łuba

             

          • Wycieczka edukacyjna do Pisza "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - 13.04.2023r.

          • Nowa galeria Wycieczka edukacyjna do Pisza "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - 13.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego

            (fot. - D. Suchwałko, publ. - K. Sawicka)

            Dnia 13.04.2023r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Pisza ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

            Wzięli w niej udział uczniowie klas szóstych.

            Pierwszym punktem w programie było zwiedzanie muzeum. Poznawanie zbiorów historycznych Muzeum Ziemi Piskiej było niezwykłą formą poznania historii Ziemi Piskiej, jej mieszkańców, najważniejszych wydarzeń w dziejach, które towarzyszyły zmianom w skali Europy czy świata. Poznawanie przyrody Puszczy Piskiej i mazurskich jezior zafascynowały  naszych uczniów.  Słuchali z ogromną uwagą przewodnika, który opowiadał o życiu zwierząt z lasu,  znad brzegów jezior. 

            Następnym punktem programu był spacer bulwarem nad rzeką Pisą i miejskimi uliczkami, prowadzącymi przez miejsca niezwykle ważne w historii miasta. Na bulwarze nadrzecznym, znajduje się wykonana z szarego granitu książka "Na tropach Smętka" i kamienna tablica z trasą podróży znakomitego reportażysty, Melchiora Wańkowicza. Potem odnaleźliśmy ruiny zamku krzyżackiego, byliśmy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, świątyni o niezwykłej historii i architekturze.

            Na placu Daszyńskiego zobaczyliśmy jedną z największych zagadek regionu Mazur -  kamienną babę. Na temat jej powstania i ewentualnego przeznaczenia krążą legendy. Uważa się, że jest kamienną pozostałością po nieistniejących już plemionach pruskich.

            Spacer zakończyliśmy przed budynkiem  na rogu ulic 1 Maja i Rybackiej. To Dom Królewski, w którym  podobno nocował król August II Mocny.

             

             Okazało się, że nie musimy jechać gdzieś daleko, aby zobaczyć coś niezwykłego. Jakże prawdziwe okazało się powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

            Dzięki takiej lekcji historii, odejściu od systemu klasowo – lekcyjnego,  uczniowie lepiej poznali  historię naszego miasta powiatowego, stali się wrażliwymi odbiorcami sztuki, kultury.

            Organizatorzy: Renata Łuba, Dorota Suchwałko

          • DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Nowa galeria DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU została dodana do albumu fotograficznego

            2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu. Z uwagi na to, że w tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, wydarzenie obchodziliśmy 3 kwietnia. Tego dnia przeprowadzono zajęcia i pogadanki poświęcone tematyce autyzmu. Przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Uczniowie kl.5-8 pod kierunkiem p. M.Laszczkowskiej i U.Boruckiej przygotowali plakaty pt. ,,Autyzm- by wiedzieć więcej…”. Na zakończenie uczniowie kl.1-3 wraz z wychowawcami i nauczycielami uczestniczyli w kolorowym spacerze edukacyjnym ulicami naszego miasta. W trakcie przemarszu dzieci rozdawały przechodniom ulotki z informacjami o autyzmie. Organizatorzy: Emilia Rydzewska, Urszula Borucka, Izabela Nawrocka,Julia Siedlecka. Publ. E.Rydzewska

          • Konkurs plastyczny "Bezpieczne zabawy zimowe"

          • Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz

            W dniu dzisiejszym ogłoszono zwycięzców konkursu plastycznego o tematyce zimowej. 

            Zadaniem uczniów klas 1-3, było samodzielnie wykonanie pracy ilustrującej w jaki sposób można bezpiecznie bawić się na śniegu. Spośród zgromadzonych prac wyłoniono następujacych laureatów :

            1. Miejsce Krystyna Zielińska klasa 2 a

            2. Miejsce Julia Antoniak klasa 3 c

            3. Miejsce Lena Golanko klasa 3 c

            Wyróżnienia otrzymali: 

            Natalia Kopytek, Feliks Ossowski i Helena Bray.

             

            Organizatorkami konkursu były: M. Strongowska, E. Łaguna i B. Frąckiewicz

          • "Dwa Michały pięknie grały"- Spotkanie z Panią Muzyką

          • Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz

            Podczas dzisiejszego Spotkania z Panią Muzyką uczniowie poznali budowę i brzmienie dwóch instrumentów muzycznych. Były to : flet poprzeczny i puzon. W trakcie spotknia odbyły sie dwa konkursy z udziałem uczniów klas pierwszych. W pierwszym wokalnym wygrała uczennica klasy 1 b  Adela Siedlecka . W drugim utrwalającym wiedzę muzyczną wygrał Julian Cimoch uczeń tej samej klasy. Brawo pierwszoklasiści.

          • Projekt ogólnopolski "Europa mój dom- Francja"

          • Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz

            Dziś uczniowie klasy 3 c pożegnali się z projektem "Europa mój dom". Ostatnim państwem, które odwiedzili była Francja. Uczniowie sami przygotowali się do prezentacji. Dzień rozpoczęli od śniadania w stylu francuskim, czyli francuskich croissantów i przekąsek z ciasta francuskiego.

            Następnie poznali symbole narodowe i wysłuchali hymnu. Poznali podstawowe zwroty w jezyku francuskim.

            Dziewczynki przedstawiły historię powstania Wieży Eiffla. Chłopcy zbudowali z klocków lego naszą klasową wieżę.

            Poznaliśmy twórców impresjonizmu i ich dzieła oraz wspaniałe francuskie muzea.

            Chłopcy zapoznali nas z wynalazkami mającymi swoje początki we Francji: spadochron, łódź podwodna i balon.

            Jeden z uczniów przedstawił nam historię 1 kwietnia- prima aprilis. Zwyczaj przyklejania do pleców ryby, tak się wszystkim spodobał, że już dziś obchodzili jutrzejszy zwyczaj. Dziewczynki przygotowały wspaniałe kolekcje mody i poznaliśmy znanych francuskich projektantów mody.

            Na zakończenie poznaliśmy historię kina.

            Gdy dzieci dowiedziały się, że to ostatnie państwo , były bardzo rozczarowane.

          • Rok 2023 Wisławy Szymborskiej - 27.03.2023r.

          • Nowa galeria Rok 2023 Wisławy Szymborskiej - 27.03.2023r. została dodana do albumu fotograficznego

            (fot. - Marta Kijewska, publ. - K. Sawicka)

            Patronką roku 2023 w dziedzinie literatury jest Wisława Szymborska. Nasza szkoła z wielką przyjemnością włączyła się w uroczyste obchody roku poświęconego tej wybitnej poetce.

            21 marca 2023 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Niektórzy lubią poezję". Wzięło w nim udział aż 30 uczniów klas 4-8. Zmagania recytatorów oceniała komisja w składzie: Ewa Góralska i Anna Wojsław

             

            WYNIKI KONKURSU:

             

            W kategorii IV - VI:

            I miejsce     Łucja Niebrzydowska  kl.6 b

            II miejsce    Julia Gutowska  kl.6 b i Łukasz Suchwałko  kl. 6 a

            III miejsce   Zuzanna Chodkowska  kl.5 c i Oliwia Kwiatkowska  kl. 5 b

            Wyróżnienie: Rozalia Kubryń  kl. 6 a i Mateusz Łaguna  kl. 5 c

             

            W kategorii VII - VIII:

            I miejsce Amelia Żyłowska  kl. 8 c

            II miejsce Weronika Ryży  kl. 8 c

            III miejsce Maja Modzelewska  kl. 7 b                                                                                                 

             

            27.03.2023 w auli szkolnej  odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu recytatorskiego. Po odebraniu nagród laureaci recytowali poezje Wisławy Szymborskiej. Uczennice: Alicja Bućko i Maria Drężek oraz Wiktoria Wiśniewska zaprezentowały dwa utwory w  wersji wokalnej. Cieszymy się, że tak wiele osób czyta, rozumie i chce recytować  wiersze. 

            Była to niezwykła lekcja poezji, w której wzięła udział  niemalże cała szkolna społeczność. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałe występy :)

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

                                            Ewa Góralska, Katarzyna Konopka, Anna Wojsław

      • Kodowanie i programowanie 3 C z użyciem naszych pomocy klasowych -realizacja i publ. p. Izabela Albińska