• OSZCZĘDZAJ W SKO

      Zapraszamy uczniów do przystąpienia  do Szkolnej Kasy Oszczędności.  Jest to szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności, a obecnie prowadzony jest przez PKO BP.

      Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania oraz szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i  młodzieży.

       

      Do SKO mogą zapisać się uczniowie od 5. lat do ukończenia 13. roku życia. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta.  Oprocentowanie zmienne 5,00% w skali roku do kwoty 2 500 zł i 1,00% od nadwyżki ponad 2 500 zł

      Uczniowie z klas IV - VI mogą dokonywać wpłat i wypłat u Opiekuna SKO. Mogą też zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni uczniów posiadający konto w banku PKO BP (otrzymają dostęp do kont uczniowskich). Uczniowie klas młodszych mogą zapisać się do SKO pod warunkiem, że rodzice mają konto w banku PKO BP i będą mogli dokonywać wpłat i wypłat samodzielnie (Opiekun SKO przebywa jedynie w budynku szkoły przy ul. Moniuszki 7).

      Aby uczeń mógł przystąpić do SKO, rodzic powinien wypełnić formularz oraz zapoznać się z informacjami. Formularz dostępny jest u Opiekuna SKO. 

      Wszelkich informacji udzieli Opiekun SKO - p. Katarzyna Sawicka

      Zalecany kontakt przez dziennik elektroniczny Librus 

      SKO - demo

      SKO - bezpieczeństwo

      SKO - pierwsze logowanie

       

          • Wycieczka klas 1 a i 1 c do Nitek

          • 21 września klasy 1a i 1c, w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Klasa w terenie” wybrały się na wycieczkę autokarową do wioski zielarskiej – Nitki. Dzieciaki brały udział w warsztatach zielarskich, w trakcie których poznały właściwości lecznicze niektórych ziół, mogły ich dotknąć, zobaczyć jak rosną i pachną, a nawet zjeść. Następnie dzieci przeszły się ścieżką sensoryczną, złożoną m.in. z kamyków, szyszek, kory i piasku. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Dzieciaki miały mnóstwo zabawy, uśmiech nie schodził im z twarzy. Taka lekcja w terenie to ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczniów.

          • Dzień Kropki w klasach I - III

          • Nowa galeria Dzień Kropki w klasach I -III została dodana do albumu fotograficznego

            (publ. - K. Sawicka)

            15 września - Dzień Kropki

            Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie. I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę. Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywnosci i inspirowania, a Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie.

            A tak świętowaliśmy go w klasach 1-3 naszej szkoły.

            A. Romanowicz

          • Projekt GameOn

          • (fot. i publ. - K. Sawicka)

            Wydarzenie: Trening pokazowy z piłki nożnej i piłki siatkowej oraz nabór do sekcji

            Data: 6.09.2023r.

            Miejsce: Hala sportowa im. Kazmierza Górskiego w Białej Piskiej

            Cel główny projektu:
            Projekt "GameOn" ma na celu promocję i ochronę zdrowia poprzez promowanie aktywnego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na problem otyłości, który dotyka współczesne społeczeństwo, w tym uczniów naszej szkoły. Poprzez organizację treningów i sekcji sportowych, projekt dąży do zapewnienia uczniom możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego oraz rozwijania swoich umiejętności sportowych.

            Harmonogram wydarzenia:

            Rozpoczęcie (godzina 16:00): Przywitanie uczestników, przedstawienie celów projektu "GameOn" oraz krótka prezentacja planu treningowego.

            Trening piłki nożnej: Trening będzie prowadzony przez doświadczonych trenerów piłki nożnej, którzy pomogą uczestnikom rozwijać umiejętności techniczne, takie jak drybling, podania i strzały na bramkę.

            Trening piłki siatkowej: Jednocześnie odbędzie się trening piłki siatkowej, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję uczyć się zasad tej popularnej dyscypliny sportowej.

            Przerwa: Krótka przerwa na odpoczynek i przekąski.

            Nabór do sekcji: Po treningach, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o sekcjach piłki nożnej i siatkówki, które będą organizowane w ramach programu "GameOn". Osoby zainteresowane dołączeniem do tych sekcji będą mogły zarejestrować się i uzyskać informacje na temat terminów i godzin treningów.

            Podsumowanie: Podsumowanie treningów i informacje na temat kolejnych kroków projektu "GameOn". Wspólne przekazanie przesłania o znaczeniu aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

            Co zabrać ze sobą:

            Wygodny strój sportowy
            Obuwie sportowe
            Wodę do picia
            Pozytywne nastawienie i gotowość do zabawy!
            Projekt "GameOn" ma na celu stworzenie przyjaznej i aktywnej społeczności sportowej w naszej szkole, a jednocześnie podniesienie świadomości na temat problemu otyłości i jej konsekwencji. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w tym wydarzeniu i dołączenia do sekcji sportowych, aby razem działać na rzecz zdrowia i aktywnego stylu życia.

          • Spotkanie uczniów klas pierwszych z funkcjonariuszem policji.

          • 25 października uczniowie klas pierwszych spotkali się z dzielnicowym Adamem Trzonkowskim. Funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i na jej terenie. Przypomniał zasady poruszania się po drogach i numery alarmowe. Największą atrakcją było dotknięcie kajdanek i założenie policyjne czapki. Na zakończenie dzieci podzękowały za spotkanie wręczając pamiatkową laurkę i torbę kasztanów, które zasilą zbiórkę dla chorej Marcelinki. 

          • Zwiedzamy Wieżę Ciśnień - 20.06.2023r.

          • Nowa galeria Zwiedzamy Wieżę Ciśnień - 20.06.2023r. została dodana do albumu fotograficznego

            (fot. B. Dziegielewska, publ. - K. Sawicka)

            20.06.2023r. klasa czwarta miała okazję podziwiać panoramę miasta w trakcie zwiedzana Wieży Ciśnień. Wielką atrakcją okazały się nie tylko pękne widoki, ale też wspinaczka po 155 schodach liczącego 34m zabytku naszego miasta. Uczestnicy przekazali prowadzącej (pracownicy Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Piskiej) tematyczne prace konkursowe, z których najprawdopodobniej powstanie wystawka. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

          • Obejrzenie Wystawy poświęconej historii plebiscytu 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu

          • Nowa galeria Obejrzenie Wystawy poświęconej historii plebiscytu 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu została dodana do albumu fotograficznego

            ((publ. - K. Sawicka)

            Wystawa poświęcona historii plebiscytu 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu.

            Uczniowie naszej szkoły w dniach 31.05.-16.06.2023 odwiedzili wystawę, która została udostępniona przez IPN szkole ponadpodstawowej w Białej Piskiej.

            Uczniowie klasy 6b uczestniczyli także w wykładzie dr Waldemara Brendy nt: “Plebiscyt 1920. Walka o polskość Warmii, Mazur i Powiśla”.

            W czasie tych zajęć uczniowie poznali/utrwalili wiedzę na temat naszego regionu, dowiedzieli się dlaczego wynik plebiscytowy był właśnie taki i jak wyglądała propaganda plebiscytowa, a także  jakie tereny na Warmii i Mazurach obejmował swym zasięgiem plebiscyt. Trzeba znać historię swego kraju, narodu, regionu. Jest ona jednym z najważniejszych ogniw spajających ludzi i tworzących coś, co można nazwać wspólnotą narodową, coś, co określa naszą świadomość.

            Jak powiedział Józef Piłsudski: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium"

             

            R. Łuba, B. Dzięgielewska, D. Suchwałko

          • Wycieczka do Ełku - Cudze chwalicie, swego nie znacie - 12.06.2023r

          • Nowa galeria Wycieczka do Ełku - Cudze chwalicie, swego nie znacie - 12.06.2023r została dodana do albumu fotograficznego

            (fot. - D. Suchwałko, publ. - K. Sawicka)

            W poniedziałek, 12 czerwca, uczniowie klas  szóstych, siódmych i ósmych  wyruszyli na wycieczkę ph „Cudze chwalicie, swego nie znacie” część 2.

            Tym razem było to Muzeum Historyczne w Ełku. Na początku  wycieczki uczestnicy obejrzeli  wystawę dotyczącą historii fotografii. Znajdowały się tam  fotografie ukazujące obrazy Ełku z lat 50. 60. i 70. XX wieku oraz aparaty fotograficzne.  Uczniowie mogli zajrzeć również do ciemni fotograficznej. Poznali historię powstania silnika parowego i parowozu. Opowieściom towarzyszyła prezentacja eksponatów muzealnych związanych z historią kolei w Ełku oraz rozwojem techniki. Po obejrzeniu ekspozycji w budynku, udali się na zewnątrz, gdzie znajdują się zabytkowe wagony, lokomotywy. Uczniowie z podziwem oglądali,  do kilku z nich mogli nawet wejść i zobaczyć, jak wyglądały dawne pociągi od środka, poczuć się jak pasażerowie.

            Największą atrakcją była przejażdżka kolejką wąskotorową, w czasie której podziwialiśmy piękno naszego krajobrazu, krajobrazu  naszego regionu.

            Było naprawdę ciekawie, historycznie, regionalnie….

            Prawdziwe jest powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

            Renata Łuba, Dorota Suchwałko

      • Kodowanie i programowanie 3 C z użyciem naszych pomocy klasowych -realizacja i publ. p. Izabela Albińska