„Ojczyzno ma…” – patriotyczno-edukacyjny wyjazd wolontariuszy SKC
W dniach 23-28 kwietnia br. młodzi wolontariusze – laureaci konkursów:„Szkolne Koło Caritas Roku 2018” i „Wolontariusz –moje miejsce w Ojczyźnie” – wzięli udział w podróży do Rosji i na Białoruś. Fundatorem wycieczko-pielgrzymki był p. Andrzej Zadrożny, właściciel firmy Pol-Foods – markiSotelli. W wyjeździe uczestniczyła grupa młodzieży ze szkół podstawowych w Białej Piskiej, Janówce i Rożyńsku Wielkim oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Ełku wraz z opiekunami. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął J.E. Ks. Bp Jerzy Mazur SVD, Biskup Ełcki.
Młodzież zwiedzała miasto Smoleńsk, udała się do miejsca, w którym 10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofylotniczej prezydenckiego tupolewa, oddała hołd polskim ofiarom NKWD w lesie katyńskim.
Kolejnym etapem było przekroczenie granicy rosyjsko-białoruskiej i przyjazd do Mińska. Stolicę Białorusi zwiedzaliśmyz p. Zmicierem Jackiewiczem. Zobaczyliśmy tu Prospekt Niepodległości (główną ulicę), stare miasto, piękne cerkwie i kościoły, siedzibę parlamentu, gmachy uniwersyteckie, a także Wyspę Łez z pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie.
W drodze z Mińska do Grodna udaliśmy się do Baranowicz w obwodzie brzeskim. Nawiedziliśmy tu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które jako proboszcz wybudował obecny Biskup Ełcki Jerzy Mazur SVD.
Następnym miejscem naszego zwiedzania było Zaosie k. Nowogródka, gdzie przyszedł na świat Adam Mickiewicz. Obecnie znajduje się tu muzeum poświęcone naszemu narodowemu wieszczowi. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej zaprezentowali mini akademię poświęconą A. Mickiewiczowi. W programie wyjazdu nie mogło zabraknąć krótkiego pobytu nad jeziorem Świteź, znanym z Mickiewiczowskich ballad.
Ostatnim punktem wycieczko-pielgrzymki było Grodno. Zwiedzaliśmy tu najważniejsze zabytki tego miasta, m.in. zamek, kościoły i cerkwie oraz stare miasto.
Dzięki sponsorowi nasze dzieci mogły przyjrzeć się z bliska kulturze naszych najbliższych sąsiadów.
W relacji wykorzystano tekst ks. Ryszarda Sawickiego