• OSZCZĘDZAJ W SKO

      Zapraszamy uczniów do przystąpienia  do Szkolnej Kasy Oszczędności.  Jest to szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności, a obecnie prowadzony jest przez PKO BP.

      Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania oraz szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i  młodzieży.

       

      Do SKO mogą zapisać się uczniowie od 5. lat do ukończenia 13. roku życia. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta.  Oprocentowanie zmienne 5,00% w skali roku do kwoty 2 500 zł i 1,00% od nadwyżki ponad 2 500 zł

      Uczniowie z klas IV - VI mogą dokonywać wpłat i wypłat u Opiekuna SKO. Mogą też zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni uczniów posiadający konto w banku PKO BP (otrzymają dostęp do kont uczniowskich). Uczniowie klas młodszych mogą zapisać się do SKO pod warunkiem, że rodzice mają konto w banku PKO BP i będą mogli dokonywać wpłat i wypłat samodzielnie (Opiekun SKO przebywa jedynie w budynku szkoły przy ul. Moniuszki 7).

      Aby uczeń mógł przystąpić do SKO, rodzic powinien wypełnić formularz oraz zapoznać się z informacjami. Formularz dostępny jest u Opiekuna SKO. 

      Wszelkich informacji udzieli Opiekun SKO - p. Katarzyna Sawicka

      Zalecany kontakt przez dziennik elektroniczny Librus 

      SKO - demo

      SKO - bezpieczeństwo

      SKO - pierwsze logowanie

       

          • BohaterON - XI 2022r.

          • Nowa galeria BohaterON - XI 2022r. została dodana do albumu fotograficznego

            (publ. - K. Sawicka)

             BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Akcja realizowana jest przez  fundacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria.

            Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON w Twojej Szkole. Włącz historię!” VII edycja).  Projekt był realizowany na lekcjach historii w klasach IV-VIII . Zajęcia edukacyjne odbywały się w okresie  X-XI 2022 r.  Akcja polegała na zapoznaniu się z materiałami przesłanymi do szkoły od organizatora, przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem w/w materiałów.
            Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom w oparciu o materiały edukacyjne organizatora. Celem lekcji było wprowadzenie uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali oni 2 częściowego słuchowiska pt. „Mały roznosiciel nadziei”. Uczniowie wysłuchali słuchowiska, następnie przedstawili wydarzenia na osi czasu. Przeprowadzono również  pogadankę  na temat roli dzieci w czasie Powstania Warszawskiego i funkcji, jaką wtedy pełnili, a także niebezpieczeństw, jakie im  zagrażały.

            Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w akcji, realizując zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy dla ich grupy wiekowej. Zobaczyli w ramach lekcji film edukacyjny z serii „Co za historia! – Powstanie Warszawskie”, a następnie pracując w grupach starali się  znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? Jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dlaczego zawsze powinniśmy o ich bohaterstwie pamiętać?
            Uczniowie klas VIII mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości na temat Powstania Warszawskiego, o którym uczyli się już na lekcjach historii w ramach realizacji treści podstawy programowej.
            Chętni uczniowie klas VI-VIII SP przygotowali dodatkowo w formie plakatów informacje o Powstaniu oraz kartki – laurki, które zostały umieszczone na gazetkach ściennych w szkole.

            Od tej edycji zamiast wysyłania tradycyjnych kartek-laurek organizatorzy zaproponowali uczniom dokonanie wpisów na działającym od 1 sierpnia portalu www.dumnizpowstańców.pl – wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Strona ta pozwala każdemu użytkownikowi na dodanie własnych treści: tekstu, zdjęcia lub nagrania wideo. Każdy indywidualny wpis to dołożenie cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju.

            Udział w kampanii BohaterON dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć – wartości, o których wobec walczących o wolną Polskę, nigdy nie powinniśmy zapomnieć..

            Projekt został przyjęty przez uczniów z dużym zainteresowaniem.

            Szkolni koordynatorzy akcji:

            Dorota Suchwałko

            Renata Łuba.

             

          • Projekt "Europa mój dom"- Szwecja.

          • W tym miesiącu klas 3 c skierowała swe kroki do Szwecji. Wybór nie był przypadkowy. W poniedziałek omawialiśmy lekturę "Dzieci z Bullerbyn". Książka bardzo podobała się dzieciakom, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. Szwecja to także miejsce do którego udała się nasza koleżanka Natalka.​​​​​​​​​​​​​

            Relacja B. Frąckiewicz

            I to właśnie dzięki niej i jej mamie, otrzymaliśmy wiele informacji na temat zwyczajów panujących w tym kraju i świąt tam obchodzonych. Natalia przeczytała nam fragment książki, dzięki czemu usłyszeliśmy język mówiony.

            Dowiedzieliśmy sie co to jest "Noc Walpurgii", Tłusty wtorek i poznaliśmy Midssomar, czyli najważniejsze szwedzkie święto. Wykonaliśmy plakat na którym znalazły się : flaga, mapa Szwecji, monarchowie, znane

            w Szwecji postacie w tym Astrid Lindgren. Obejrzeliśmy zdjęcia z wioski Bullerbyn. Największą atrakcją był szwedzki stół przygotowany przez rodziców.

          • Dzień Seniora w Środowiskowym Domu Samopomocy

          • Realizującej: K. Akus i M. Strongowska

            W październiku rozpoczęliśmy realizację międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. W ramach modułu I „Kultura i szacunek tworzą mój dobry wizerunek” zrealizowaliśmy 2 zadania. Przeprowadziliśmy zajęcia pt. „Chcemy być szanowani i akceptowani”, w ramach których ustaliliśmy zasady Kodeksu Dobrego Zachowania. Drugim zadaniem było zorganizowanie akcji charytatywnej „Herbatka dla Seniora” z okazji Dnia Seniora. W akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Zebrane herbaty wraz z własnoręcznie wykonanymi kartkami okolicznościowymi uczniowie kl. II b i III a przekazali seniorom ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Piskiej. Takim małym gestem mogliśmy sprawić osobom starszym ogromną przyjemność. Dzieciaki miały również okazję zwiedzić ośrodek, dowiedzieć się jak funkcjonuje, a także jak seniorzy aktywnie spędzają w nim czas. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich Rodzicom za włączenie się w akcję.

          • "Nadęte Trąby" - to drugie Spotkanie z Panią Muzyką.

          • Odpowiedzialne: E. Łaguna i B. Frąckiewicz

            Podczas kolejnego Spotkania z Panią Muzyką uczniowie klas 1-3 poznali instrumenty dęte: saksofon sopranowy i tubę. Dowiedzieli się także, kto to jest kapelmistrz i co to jest batuta?

            Konkurs muzyczny wygrała uczennica klasy 2 b- Maria Góralczyk.

          • XXI EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO ,, STROFY O OJCZYŹNIE"

          • 7 listopada  2022 r. w M-GOK w Białej Piskiej odbyła się XXI edycja konkursu recytatorskiego "Strofy o Ojczyźnie". W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły i zajęli następujące miejsca na podium:

            Kl.1-3

            I miejsce- Filip Rogowski kl.2b

            II miejsce – Filip Lendzioszek kl.2a

            III miejsce – Alicja Gentek kl.3b

            Kl.4-6

            I miejsce - Julia Mrozowska kl.4c

            I miejsce - Julia Gutowska kl.6b

            Kl.7-8

            I miejsce- Maja Modzelewska kl.7b

            II miejsce – Alicja Bućko kl. 8d

            III miejsce – Patryk Górski kl.8d

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            publ. E.Rydzewska

             

          • Akcja #SzkołaPamięta

          • Nowa galeria Akcja #SzkołaPamięta została dodana do albumu fotograficznego

            (fot. - K. Sawicka, D. Suchwałko, publ. - K. Sawicka)

            Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.  To akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii- tej ogólnonarodowej i lokalnej.  Celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności.

            Uczniowie i członkowie Szkolnego Koła Caritas uporządkowali zaniedbane groby. Przynieśli worki, rękawice i znicze. Wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści, wyrywaniu trawy i chwastów. Radością napawa fakt, że potraktowali swój wolny czas na sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na uporządkowanych grobach oraz modlitwą za zmarłych.

            Wszystkie działania to hołd oddany bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę.

             

            Opiekunowie:

            Beata Zapolska, Nela Seroka, Katarzyna Sawicka, Elżbieta Kitowska, Anna Wojsław,

            Dorota Suchwałko

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji 4 listopada Samorząd Uczniowski, w bajkowych przebraniach, odwiedził Miejskie Przedszkole w Białej Piskiej. Dziewczęta wraz z opiekunami SU przygotowały konkursy, quizy  dla kilku grup przedszkolaków. Dzieciaki chętnie brały udział w zabawach, a każde z nich w nagrodę mogło poczęstować się słodkim łakociem. 

            fot. i publikacja Jolanta Sakowska 

      • Kodowanie i programowanie 3 C z użyciem naszych pomocy klasowych -realizacja i publ. p. Izabela Albińska