• OSZCZĘDZAJ W SKO

      Zapraszamy uczniów do przystąpienia  do Szkolnej Kasy Oszczędności.  Jest to szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności, a obecnie prowadzony jest przez PKO BP.

      Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania oraz szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i  młodzieży.

       

      Do SKO mogą zapisać się uczniowie od 5. lat do ukończenia 13. roku życia. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta.  Oprocentowanie zmienne 5,00% w skali roku do kwoty 2 500 zł i 1,00% od nadwyżki ponad 2 500 zł

      Uczniowie z klas IV - VI mogą dokonywać wpłat i wypłat u Opiekuna SKO. Mogą też zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni uczniów posiadający konto w banku PKO BP (otrzymają dostęp do kont uczniowskich). Uczniowie klas młodszych mogą zapisać się do SKO pod warunkiem, że rodzice mają konto w banku PKO BP i będą mogli dokonywać wpłat i wypłat samodzielnie (Opiekun SKO przebywa jedynie w budynku szkoły przy ul. Moniuszki 7).

      Aby uczeń mógł przystąpić do SKO, rodzic powinien wypełnić formularz oraz zapoznać się z informacjami. Formularz dostępny jest u Opiekuna SKO. 

      Wszelkich informacji udzieli Opiekun SKO - p. Katarzyna Sawicka

      Zalecany kontakt przez dziennik elektroniczny Librus 

      SKO - demo

      SKO - bezpieczeństwo

      SKO - pierwsze logowanie

       

          • Wycieczka do Nadleśnictwa Drygały

          • W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty” klasy 3a i 1b, uczestniczyły w niezwykłej lekcji przyrody. Wybraliśmy się do Nadleśnictwa Drygały. Głównym celem naszej wyprawy było rozbudzanie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Po przyjeździe, na miejscu czekał już na nas nadleśniczy, pan Andrzej Sas, który barwnie opowiedział o drzewach, ich znaczeniu w przyrodzie, a także o mieszkańcach lasu. Z uwagą słuchaliśmy oglądając eksponaty Izby Leśno – Przyrodniczej. Wspólnie podziwialiśmy zdjęcia ptaków, przyglądaliśmy się sylwetom zwierząt, a także wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków. Po wysłuchaniu tych ciekawych informacji posadziliśmy drzewo, włączając się tym samym do akcji #SadziMy 2022. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Drygały za ciekawą lekcję przyrody.

            W ramach modułu I – Jestem EKO projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty”, klasa 3a, po przeprowadzonej pogadance, określiła zasady Kodeksu Młodego Ekologa, a także uczestniczyła w akcji sprzątanie świata.

            (publ. I.Nawrocka)

          • Zbliża się 1 listopada

          • Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz

            Dziś uczniowie 3 C znowu wyruszyli na spacer po swoim miasteczku, tym razem po to, aby poznać znajdujące się na terenie Białej cmentarze. Na początku pomaszerowaliśmy pod budynek „starej szkoły” , gdzie zapoznaliśmy się z treścią tablicy upamiętniającej 99 rocznicę zamknięcia tego budynku jako placówki edukacyjnej. Motto znajdujące się na tablicy dokładnie opisuje nasze działania : Patrząc w przyszłość nie zapominamy o przeszłości. Następnie obejrzeliśmy cmentarz ewangelicki i udaliśmy się na cmentarz parafialny, który był celem naszego spaceru. Na cmentarzu wyszukaliśmy zaniedbane i opuszczone groby dzieci. Uprzątnęliśmy je i postawiliśmy zapalone znicze. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni, tym, że są takie groby. Czuli ogromną radość, że mogą zrobić coś pożytecznego. 

            Nasze działania poprzedziło spotkanie z autorką książek o Białej panią Mirosławą Pałaszewską.

            Autorka książki opowiedziała o życiu dzieci w czasach jej dzieciństwa.

          • Pierwszaki obchodziły Światowy Dzień Origami

          • 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami. Origami to japońska sztuka składania papieru. Pochodzi od słów oru (składać) i kami (papier). Tradycyjne Origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. 

          • SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI W RAMACH AKCJI "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

          • 24 października uczniowie klas I-III wzięli udział w prelekcji pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Mundurowi podczas spotkania rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a w szczególności o tym, dlaczego warto stosować elementy odblaskowe. Pogadankę przeprowadzili st. asp. Adam Trzonkowski, sierż.szt. Łukasz Mieczkowski i asp. Justyna Wojsław. Spotkanie zorganizowały p. Izabela Nawrocka, p. Monika Strongowska, p. Emilia Rydzewska.

            fot. i publ. I.Nawrocka

             

            Zajęcia edukacyjno - profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprowadzone przez policjantów odbyły się w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka

             

          • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          • 13 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas I. Uroczystość poprzedzona była mszą świętą w intencji pierwszoklasistów, nauczycieli oraz rodziców. Następnie uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły, gdzie odbyła się część artystyczna, oraz pasowanie  przez panią dyrektor Magdę Gentek na uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były wychowawczynie klas I, p. Izabela Nawrocka, p. Julia Siedlecka oraz p. Izabela Albińska. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania rodzicom uczniów klas I za pomoc w przygotowaniu dekoracji i poczęstunku, uczniom i uczennicom klas III za zaangażowanie i udział w części artystycznej, przedstawicielom SU za wsparcie i poprowadzenie uroczystości, oraz przybyłym gościom za obecność i ciepłe słowa dla naszych dzielnych pierwszoklasistów.

            publ. I.Nawrocka

          • Ogólnopolski projekt edukacyjny "Europa mój dom"

          • Kolejne zajęcia z projektu "Europa mój dom"- skierowały nas do Danii.

            To mało znane u nas państwo, zadziwiło i zachwyciło uczniów klasy 3 c, za sprawą produkowanych tam klocków Lego i kochanych przez dzieci baśni Hansa Christiana Andersena . Poznaliśmy duńskie symbole narodowe: flagę, hymn i godło.

            Dzięki rodzicom oraz babci mogliśmy spróbować przepysznych duńskich ciasteczek Vaniljekranse.

            Za sprawą Kuby i jego roweru dowiedzieliśmy się jak być bezpiecznym korzystając z tego wspaniałego środka lokomocji, bardzo popularnego w Danii. 

            Efekty naszej pracy zostaną pokazane na przygotowywanym plakacie.

            Kochamy takie aktywności.

            Pub. i zd. B. Frąckiewicz

          • Realizacja projektu edukacyjnego w klasie 1 b pt. ,, Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”

          • Nowa galeria Realizacja projektu edukacyjnego w klasie 1 b pt. ,, Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” została dodana do albumu fotograficznego

              Uczniowie kl. 1 b w roku szkolnym 2022/2023 przystąpili do projektu edukacyjnego pt. ,, Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” . Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który podejmuje tematy znane wszystkim dzieciom np. jak radzić sobie z emocjami oraz jak rozwiązywać problemy.

              Na pierwszych zajęciach uczniowie wysłuchali wiersza o kotku Amadeuszu oraz piosenki, którą bardzo polubiły. Dowiedziały się, że kotek często ma różne kłopotki, które również przytrafiają się dzieciom i chętnie o nich opowie. Wspólnie z dziećmi będzie próbował zaradzić tym smuteczkom. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały ilustrację przedstawiającą postać Amadeusza.

             W ramach projektu obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję zasady fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Uczniowie podczas zajęć wysłuchały bajki pt. ,,O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać” oraz rozmawiały o negatywnych emocjach towarzyszących przegranej. Dzieci dowiedziały się, że nie zawsze wygrana jest najważniejsza. Należy cieszyć się z sukcesów innych i czerpać radość ze wspólnej zabawy. W ramach przypomnienia zasad fair play, uczniowie grali w gry planszowe.

            Realizacja: Izabela Nawrocka i Emilia Rydzewska

          • Wyjście do kina mobilnego 9D

          • Nowa galeria Wyjście do kina mobilnego 9D została dodana do albumu fotograficznego

            20 października 2022 r. uczniowie klas 1b, 1c i 2c wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się do mobilnego kina 9D, które odwiedziło nasze miasto. Dzieci miały okazję obejrzeć wyjątkowy seans pełen wrażeń i efektów specjalnych, a wszystko to w kilku wymiarach: woda, wiatr, wibracje i inne niesamowite doznania. Szybki wyścig oraz niesamowita kolejka górska to nowoczesna alternatywa atrakcji dla dzieci i niezapomniane wrażenia. Zabawa była na całego!

          • PROJEKT EDUKACYJNY "Z KOTEM AMADEUSZEM PRZEZ ŚWIAT WARTOŚCI I EMOCJI"

          • Nowa galeria PROJEKT EDUKACYJNY "Z KOTEM AMADEUSZEM PRZEZ ŚWIAT WARTOŚCI I EMOCJI" została dodana do albumu fotograficznego

            Organizatorem projektu jest Wydawnictwo Edukacyjne – Kapelusz z Kwiatami.

            Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym). 

            Czas trwania projektu: od września 2022 roku do końca maja 2023 roku.

            Cele projektu do osiągnięcia przez dziecko/ucznia:  kształtowanie umiejętności, rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami , kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów, - kształtowanie postaw prospołecznych,  pobudzenie poczucia własnej wartości, - kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji → podstawowy kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023, - wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci → podstawowy kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.  Istotnym założeniem projektu jest rozwój emocjonalny dzieci oraz rozwój zawodowy nauczycieli.

      • Kodowanie i programowanie 3 C z użyciem naszych pomocy klasowych -realizacja i publ. p. Izabela Albińska