Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akademia z okazji 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - 12.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
Dostępność nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025
Akademia z okazji 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - 12.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
- 36
Udział w obchodach 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - 11.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Udział w obchodach 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - 11.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
89
Odśpiewanie hymnu (klasy IV - VIII) - 8.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odśpiewanie hymnu (klasy IV - VIII) - 8.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
14
Październik Miesiącem Oszczędzania - X - XI 2019r (K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Październik Miesiącem Oszczędzania - X - XI 2019r (K. Sawicka).
8
Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” /publ. p. I. Albińska/
Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat
Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej
Uroczysta Gala wręczenia Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu odbędzie się 29 listopada 2019 r. o godz. 11.00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9, sala 52.
"Spotkanie z Panią Muzyką- obój i klarnet
publikacja i zdjęcia B.Frąckiewicz
1
Udział klas 1-3 w akcji "Szkoła do hymnu" i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".
publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz
10
Żywa lekcja historii - 6.11.2019r. (org. - D. Suchwałko, R. Łuba; fot. i publ. K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żywa lekcja historii - 6.11.2019r. (org. - D. Suchwałko, R. Łuba; fot. i publ. K. Sawicka).
20Żywa lekcja historii „Wojna obronna Polski 1939. Rzecz o Hubalu”.
Dnia 06.11.2019r swoją obecnością zaszczyciła naszą szkołę po raz kolejny grupa rekonstrukcyjna Zaciężna Chorągiew Rycerstwa APIS z Gniewu pod kierunkiem Jacentego Ordowskiego. Uczniowie przenieśli się w czasy największego w dziejach ludzkości konfliktu – w czasy II wojny światowej.
Jacenty Ordowski przybliżył, z dużą dawką humoru i ćwiczeniami praktycznymi z udziałem dzieci, okres wybuchu II wojny światowej. Uczniowie mogli włożyć na siebie mundury: żołnierza niemieckiego wehrmachtu, uczestnika powstania warszawskiego i przez chwilę poczuć się członkiem największego w Europie ruchu oporu - Armii Krajowej. Mogli również wziąć do ręki replikę broni z tamtych czasów. Młodzież dowiedziała się, czym było niemieckie gestapo, poznała metody tortur stosowanych w śledztwach wobec Polaków oraz sposoby likwidowania olbrzymich rzesz obywateli polskich. Ogromne wrażenie wywarł „pasiak” – strój obowiązujący w obozach koncentracyjnych oraz informacje na temat wielkości dziennych racji żywnościowych w obozach koncentracyjnych.
W trakcie zajęć rekonstruktorzy przypomnieli również dokonania i losy mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, Był on ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu, nigdy nie złożył broni. Zginął 30 kwietnia 1940 roku, dotrzymując obietnicy.
Zajęcia dostarczyły uczniom wielu wrażeń. Spotkanie to udowodniło (po raz kolejny), że HISTORIA wcale NIE JEST NUDNA.
Dorota Suchwałko
Renata Łuba
Innowacyjna lekcja otwarta języka polskiego - 5.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Innowacyjna lekcja otwarta języka polskiego - 5.11.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
70We wtorek 05.11.2019r. o godzinie 12:50 w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej została przeprowadzona innowacyjna lekcja otwarta z języka polskiego w formie inscenizacji rozprawy sądowej Jacka Soplicy. Wzięli w niej udział uczniowie kl.8b i 7a ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej.
Tematem rozprawy było rozwiązanie kwestii winy Jacka Soplicy w związku z morderstwem Stolnika Horeszki oraz domniemanym spoufaleniem się z Moskalami. W rolę sędziego wcieliła się Joanna Dzięgielewska.Towarzyszyła jej Izabela Jeżewska (Prokurator) i Amelia Tereszczak (Obrońca). Porywające mowy wstępne obydwu stron szybko wprowadziły klimat prawdziwej rozprawy sądowej. Niechlubną, acz konieczną w procesie rolę Jacka Soplicy zagrał niezastąpiony w swej autentyczności Mateusz Falkowski. Soplicy postawiono ciężkie zarzuty Art.148 i Art.127 Kodeksu karnego. Nie zabrakło więc emocjonujących przesłuchiwań świadków: Gerwazego (Paweł Krasiński), Sędziego Soplicy (Paweł Walesieniuk), Hrabiego (Szymon Romanowski), Jankiela (Konrad Gałązka), Tadeusza (Marek Wojsław), Telimeny (Martyna Ekstowicz) i Zosi (Natalia Nagórka). Protokolantem rozprawy została Emilia Kruszyńska, a nad jej porządkiem czuwali strażnicy:Natalia Lutrzykowska i Julia Wróblewska.
Grupa uczniów realizujących projekt "Słowo i czyn" w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 podjęła próbę obiektywnej oceny czynów bohatera poematu Adama Mickiewicza i zgodnie przyznała, że nie jest to łatwe zadanie. Jednak dzięki świetnemu przygotowaniu uczniów rozprawa wypadła bardzo dobrze.Wszyscy obecni na sali rozpraw stanęli na wysokości zadania,wykazali się kreatywnością i ujawnili ukryte zdolności aktorskie.Prokurator oraz Obrońca wykazali się perfekcyjnym opanowaniem sztuki retoryki,a Sędzia doskonale oddał powagę odgrywanej roli.
Spotkanie z misjonarzem z Ukrainy - 28.10.2019r. (org - B. Zapolska, fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z misjonarzem z Ukrainy - 28.10.2019r. (org - B. Zapolska, fot. i publ. - K. Sawicka).
66
Klasa 1C - Dzień dyni-X 2019r. /Wychowawca: p. Izabela Albińska
Uczniowie klasy 1C wraz z rodzicami przygotowali dekoracje jesienne z dyń. Kolorowo i wesoło, kreatywnie i we współpracy. W ten oto sposób ciekawie spędziliśmy ,,Dzień dyni" z naszą wychowawczynią w szkole.
24
II Kongres Misyjny Diecezji Ełckiej pod hasłem „Ochrzczeni i posłani w mocy Ducha” / publ. p. I. Albińska
W sobotę 19 października 2019 r. uczniowie kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej, Drygałach i Kożuchach wzięli udział w II Kongresie Misyjnym Diecezji Ełckiej pod hasłem „Ochrzczeni i posłani w mocy Ducha”. W ełckiej katedrze zgromadziła się młodzież na Stacji Młodych. Kongres zgromadził ok. 4 tys. młodych i dorosłych przedstawicieli różnych wspólnot, ruchów kościelnych, stowarzyszeń ze wszystkich parafii diecezji ełckiej, a także zaproszonych gości związanych z misjami. Były świadectwa, konferencje, agapa misyjna a wszystko przeplatane pieśniami misyjnymi. Można było zwiedzić wystawę misyjną, porozmawiać z misjonarzami i misjonarkami.
Uczestnicy diecezjalnego II Kongresu Misyjnego z obu stacji zgromadzili się na wspólnej Mszy św., w par. Ducha Świętego w Ełku, której przewodniczył bp Jan Ozga, z Kamerunu, a homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Po Eucharystii, wspólnie z misjonarzami z Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji – Syberii i Oceanii, dzięki połączeniom medialnym została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.Przesłaniem tego kongresu niech pozostaną słowa bp Jana Ozgi „małe, szlachetne gesty, mają moc, nie potrzeba wiele, by dać trochę”. Z mądrości ludu, pośród którego posługuje podzielił się powiedzeniem: „człowiek nie jest ptakiem, ptak szybując pod niebem nie zostawia śladów”. My powinniśmy zostawić dobre, szlachetne ślady naszym życiem.
Opiekunowie:
Ks. R. Hrynko, p. G. Turkowska, p. S. Foltyńska, p. B. Romankiewicz, p. Ł. Sierzputowska
2
Dzień chłopaka w klasach I-III / publ. p. I. Albińska
- 12
„Szkoła pamięta” (publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Szkoła pamięta” (publ. - K. Sawicka).
21Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji organizowanej przez MEN „Szkoła pamięta”, której celem było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.
Wspominając bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii, nasi uczniowie:
- poznawali bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego regionu poprzez zajęcia w Sali Tradycji Podlaskiej Brygady Kawalerii,
- odwiedzili lokalne miejsca pamięci,
- wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania Warszawskiego, w ramach której uczestniczyli w cyklu zajęć wprowadzających w omawianą tematykę oraz wykonali 101 kartek i wysłali je uczestnikom powstania,
- wspominali zmarłych ze swoich rodzin, ich czyny, słowa, miłość, jaką ich obdarzali podczas zajęć „Historia naszych dziadków, pradziadków… Wspominamy bliskich, którzy odeszli”,
- wraz ze Szkolnym Kołem Caritas sprzątali bezimienne i opuszczone groby,
- wykonali na korytarz szkolny gazetkę obrazującą podjęte inicjatywy.
Szkolni koordynatorzy akcji: Bożena Dzięgielewska, Renata Łuba, Dorota Suchwałko.
DEN w klasach I-III /publ. p. I. Albińska
Konkurs Ginące zawody - 25.10.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Ginące zawody - 25.10.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
14
Konkurs Jesienny liść - X 2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Jesienny liść - X 2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
15
Dla tych, którzy odeszli - porządkowanie grobów - 24.10.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dla tych, którzy odeszli - porządkowanie grobów - 24.10.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
44
Konkurs Najsmaczniejszy chleb domowego wypieku - 24.10.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Najsmaczniejszy chleb domowego wypieku - 24.10.2019r. (fot. i publ. - K. Sawicka).
16W dniu 24 października 2019 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach odbył się konkurs na „Najsmaczniejszy chleb domowego wypieku”. Głównym celem konkursu była promocja zachowanego i przekazywanego kolejnym pokoleniom niematerialnego dziedzictwa kulturalnego związanego z wypiekiem chleba
Komisja konkursowa oceniała następujące elementy: smak, aromat wypieku, wygląd oraz sposób zaprezentowania chleba, struktura w przekroju, spójność.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Kalina Kwidzińska – klasa 6b
Amelia Gałązka – klasa 6c
Konrad Gałązka – klasa 7a
Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Marcinowi Kamińskiemu z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu za ufundowanie nagród.
Wycieczka wolontariuszy na Suwalszczyznę - 23.10.2019r. (org. - B. Zapolska, fot. i publ. K. Sawicka)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka wolontariuszy na Suwalszczyznę - 23.10.2019r. (org. - B. Zapolska, fot. i publ. K. Sawicka).
48
Kodowanie i programowanie 3 C z użyciem naszych pomocy klasowych -realizacja i publ. p. Izabela Albińska
Program edukacyjny realizowany w klasach I-III
Oferta zajęć pozalekcyjnych z robotyki
Oferta zajęć pozalekcyjnych z robotyki
organizowanych w roku szkolnym 2024/2025
przez Robociaki- Akademia Robotyki dla Dzieci
Obchodzimy Dzień Kropki w klasie 3 A
Każdego roku, w dniu 15 września niemal na całym świecie obchodzimy Dzień Kropki. Święto jest symbolem kreatywności, odwagi i współpracy. Tego dnia, między innymi w szkołach uczniowie tworzą prace, których motywem jest kropka. Pierwsze święto odbyło się w 2009 roku.
Organizacja roku szkolnego 2023/2024
OSZCZĘDZAJ W SKO
Zapraszamy uczniów do przystąpienia do Szkolnej Kasy Oszczędności. Jest to szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności, a obecnie prowadzony jest przez PKO BP.
Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania oraz szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży.
Do SKO mogą zapisać się uczniowie od 5. lat do ukończenia 13. roku życia. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta. Oprocentowanie zmienne 5,00% w skali roku do kwoty 2 500 zł i 1,00% od nadwyżki ponad 2 500 zł
Uczniowie z klas IV - VI mogą dokonywać wpłat i wypłat u Opiekuna SKO. Mogą też zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni uczniów posiadający konto w banku PKO BP (otrzymają dostęp do kont uczniowskich). Uczniowie klas młodszych mogą zapisać się do SKO pod warunkiem, że rodzice mają konto w banku PKO BP i będą mogli dokonywać wpłat i wypłat samodzielnie (Opiekun SKO przebywa jedynie w budynku szkoły przy ul. Moniuszki 7).
Aby uczeń mógł przystąpić do SKO, rodzic powinien wypełnić formularz oraz zapoznać się z informacjami. Formularz dostępny jest u Opiekuna SKO.
Wszelkich informacji udzieli Opiekun SKO - p. Katarzyna Sawicka
Zalecany kontakt przez dziennik elektroniczny Librus
Archiwum aktualności