Wspólna praca się opłaca
11 czerwca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej wzięli udział w Dniu Projektów. Była to wspaniała okazja zaprezentowania przez młodzież efektów podejmowanych działań, które kojarzą się z wymyślaniem, eksperymentowaniem, łamaniem zasad, solidną pracą i dobrą zabawą.
Galę rozpoczęli gimnazjaliści, którzy zaprezentowali wyniki sondy ulicznej na temat: Czym dla mnie jest patriotyzm. Opiekunami młodzieży byli wychowawcy klas III - pani Małgorzata Borzymowska, Bożena Dzięgielewska, Elżbieta Walas i pan Waldemar Rogiński.
Kolejnym punktem programu była prezentacja na temat projektu „Pociąg do wolności”, który był realizowany przez uczniów klas V – VIII pod opieką pani Katarzyny Konopki, Renaty Łuby i Doroty Suchwałko.
O tym, że warto poznawać dzieje naszej Małej Ojczyzny, przekonywali gimnazjaliści, którzy pod czujnym okiem pani Bożeny Dzięgielewskiej oraz Neli Seroki brali udział w projekcie „Tydzień z salą tradycji Podlaskiej Brygady Kawalerii”.
Jak bogaty i różnorodny jest świat przyrody, doskonale wiedzą szóstoklasiści, pracujący pod opieką pani Marii Zabielskiej nad projektem edukacyjnym „Przez sześć biomów”. Wykonane przez nich makiety i prezentacje bardzo dokładnie przedstawiały pustynię lodową, tajgę, pustynię gorącą, lasy tropikalne, stepy oraz sawannę.
Z kolei panie Ewa Góralska, Justyna Grygorowicz i Łucja Sierzputowska opracowały dwa projekty edukacyjne: „Dzięki Tobie” oraz „ABC dobrego zachowania – stop agresji”. Duża grupa uczniów realizująca te przedsięwzięcia udowodniła, że nie jest im obca empatia, chęć niesienia pomocy innym, życzliwość i dobre maniery.
W kolejnej prezentacji gimnazjaliści pochwalili się swoja pracą nad projektem edukacyjnym „Młodzi przedsiębiorczy”. Dziewczęta pod opieką pani Anny Janickiej nauczyły się między innymi zarządzania swoimi finansami, poznały chwyty marketingowe
i dowiedziały się, jak założyć firmę.
Na zakończenie uczniowie klas III gimnazjum przekonywali zgromadzonych w szkolnej auli uczniów, rodziców i nauczycieli, że warto poznać uroki Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Zaprezentowane przez nich informacje i zdjęcia jednoznacznie wskazały, że przygotowany przez panią Małgorzatę Borzymowską projekt wycieczki szkolnej był prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Przygotowana przez uczniów, nauczycieli oraz koordynatora projektów - panią Małgorzatę Bąbkę - uroczystość, która już na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych imprez, zapewne udowodniła wszystkim, iż „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.
M. Bąbka