Dzisiaj, 27.05.2019r., odbyła się uroczystość - święto szkoły - 44.rocznica nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki (które miało miejsce 24.05.1975r.). Dzień ten wzbudził w nas szczególne uczucia, jakich nie doznajemy na co dzień. Skłonił też do głębszych refleksji i przemyśleń dotyczących naszej edukacji, przeszłości i korzeni narodowych.
Inauguracją obchodów była uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, koncelebrowana przez ks. proboszcza Piotra Butrymowicza, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Następnie przemaszerowaliśmy do plac przy szkole. Towarzyszyły nam wystrzały artyleryjskie. Uczniowie wczuli się epokę, w której żył Tadeusz Kościuszko. Nie zabrakło, oczywiście, kosynierów, mieszczek krakowskich. Było barwnie, kolorowo.
W czasie całej uroczystości towarzyszyła nam grupa rekonstrukcyjna Zaciężna Chorągiew Rycerska „Apis” z Wielkim Mistrzem Jacentym Ordowskim na czele.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością zastępca burmistrza Białej Piskiej, pan Grzegorz Pałdyna, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych - pana Marek Konopka, przewodniczący Rady Miejskiej – pan Zbigniew Dąbkowski wraz z radnymi, mł. asp. Komisariatu Policji w Białej Piskiej – pan Adam Trzonkowski.
Część oficjalną poprowadzili uczniowie: Daria Wityńska, Nikola Sakowska oraz Kacper Gentek, który z godnością i dumą nosił w tym dniu mundur taki jak nasz patron, Tadeusz Kościuszko.
Część artystyczna zaczęła się od pokazu tańca słoma. Można go było również się nauczyć.
Chętnych nie brakowało, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Wielki mistrz przeprowadził także szkolenie kosynierów, przygotowujące do rekonstrukcji bitwy pod Racławicami, która przeszła do historii jako pierwsza wygrana bitwa insurekcji kościuszkowskiej.
O potrzebach również ciała, nie tylko ducha, organizatorzy nie zapomnieli. Tuż obok placu do ćwiczeń, zabaw znajdowały się stoiska – kramy z „pysznościami”. Na jednym z nich były „megakanapki”, przygotowane i rozdawane przez nasze panie kucharki oraz woda i sok w kartoniku. Drugi kram cieszył się ogromną popularnością, zarówno wśród uczniów, jak i zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły. Można była tu poczęstować się swojskim chlebkiem, smalcem, kiełbaską, kaszanką oraz ogórkami, które przygotowali na ten dzień nasi rodzice. Trzeci kram to same słodkości. Tu również swoim talentem kulinarnym popisali się rodzice. Dwie nasze panie: pani Katarzyna Konopka i pani Małgorzata Kwiatkowska dwoiły się i troiły, by nikomu niczego nie zabrakło, by każdy mógł sięgnąć po każdy smakołyk.
Można było również zwiedzić Salę Tradycji Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz salę pamięci Jana Pawła II, a także dokonać wpisu do księgi pamiątkowej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była rekonstrukcja bitwy pod Racławicami.
Walczyli tu obok szlachty także chłopi i mieszczanie na czele z Naczelnikiem Tadeuszem Kościuszko, który był pierwszym w naszych dziejach przywódcą całego narodu walczącego o „wolność, całość, niepodległość”. Były prawdziwe wystrzały artyleryjskie. To one wzbudziły największe emocje u widzów, zwłaszcza młodszych.
Ten dzień był niezwykłą, niecodzienną lekcją historii, niesamowitą uroczystością, która na długo, a może na zawsze, zostanie w naszej pamięci.
Organizatorzy to: Dorota Suchwałko, Renata Łuba, Krzysztof Suchwałko