Nowa galeria Zajęcia informatyki - modyfikowanie obrazu, tworzenie filmu ze zdjęć została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowa galeria Zajęcia informatyki - modyfikowanie obrazu, tworzenie filmu ze zdjęć została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz
Maj to miesiąc ściśle związany z książką i pracą bibliotekarzy.
Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni na zajęcia biblioteczne, promujace czytelnictwo wśród najmłodszych. Zabawom nie było końca. Dzieci wykonywały różne zadania polegające na odkodowaniu słów, wyjaśnianiu znaczenia cytatów, określaniu cech przyjaciela.
Na koniec poznały nowe pozycje książkowe, które znajdują się w księgozbiorze Biblioteki Publicznej.
Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz
Podczas czwartowych Spotkań z Muzyką odbyły się eliminacje konkursu wiedzy muzycznej. Do finału zakwalifikowali się: Alicja Gentek, Antoni Dąbrowski i Maria Góralczyk.
W trakcie spotkania artyści przypomnieli uczniom utwory pana Jana Brzechwy tym razem w formie wokalnej.
Dzieci rozpoznały: "Samochwałę", "Kaczkę dziwaczkę", "Zosię samosię" i inne.
Metoda projektu jest jedną z praktycznych metod nauczania, kładącą nacisk na samodzielną pracę i zaangażowanie ucznia. Uczniowie dostali od nauczycieli zadanie do wykonania z wcześniej jasno ustalonymi zasadami. Mieli wytyczne dotyczące tego, co powinien zawierać dany projekt. Tematen projektu tym razem był Dzień ziemi - Earth Day - Tag der Erde. Jak widzimy na załączonych zdjęciach uczniowie współpracowali z sobą przy wykorzystaniu języków obcych. Wybór ostatecznych treści spoczywał jednak na uczniach. Nauczyciel mógł służyć radą w kwestii realizacji projektu. Oczywiście przez cały czas nadzorował pracę uczniów pod względem jej poprawności. Dzięki otwartym ramom metoda projektu zostawia dużą przestrzeń dla kreatywności
i pomysłowości uczniów. Przede wszystkim uczniowie wykazali się z inwencją twórczą, zarówno językową jak i artystyczną. Rezultaty tych działań możemy oglądać na wystawie przy sali 218.
Nowa galeria Ekologia w szkole - Pojemniki do segregacji została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowa galeria Projekt edukacyjny "Bohaterowie wiecznie żywi" została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
30 marca 1943 roku zmarli - więziony i torturowany przez Niemców Jan Bytnar Rudy oraz Aleksy Dawidowski Alek, który cztery dni wcześniej brał udział w odbiciu Rudego, czyli słynnej akcji pod Arsenałem. W 80 rocznicę tamtych pamiętnych wydarzeń uczniowie klasy VIII d zaprezentowali efekty pracy nad projektem edukacyjnym Bohaterowie wiecznie żywi. Przygotowana gazetka oraz opracowane ulotki przybliżyły społeczności szkolnej sylwetki dzielnych harcerzy z Szarych Szeregów, którzy mogą być dla nas symbolem patriotyzmu, solidarności, przyjacielskiej więzi i harcerskiej odwagi.
Małgorzata Bąbka
Nowa galeria Warsztaty profilaktyczne ,, Przyjazna zabawa to dobra sprawa" kl.I-III została dodana do albumu fotograficznego
17 i 18 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty o charakterze profilaktycznym pt. „ Przyjazna zabawa to dobra sprawa”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Centrum Działań Profilaktycznych. Warsztaty miały na celu uświadomienie dzieciom, czym są konflikty, co je wywołuje, a także jakie konsekwencje mogą z nich wynikać. Pokazują również, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz niebezpiecznych, a także w jaki sposób unikać niepotrzebnych konfliktów. Po spotkaniu dzieci lepiej umieją nazywać i kontrolować swoje emocje. Trafniej też potrafią rozróżniać zachowania dobre od złych i wiedzą, jak zareagować, kiedy są świadkami przemocy. Fot. E.Rydzewska oraz wychowawcy kl.I-III / Publ. E.Rydzewska
W dniach 20-25 kwietnia 2023 uczniowie klas 1-3 i 4-8
na lekcajch języka angielskiego i niemieckiego
czytali teksty i oglądali filmy dotyczące ochrony
naszej planety. Uczniowie klas 4-8 wykonali plakaty, które można zobaczyć
przy sali 218, natomiast uczniowie klas 1-3 rysowali kredą przed szkołą.
Wszystkie te działania miały za zadanie uświadomić uczniom
jak cenna jest ochrona naszej ziemi.
Oto kilka prostych sposobów, jak możesz pomóc w ochronie środowiska w szkole i w domu:
Oszczędzaj wodę — podczas mycia zębów lub rąk nie zostawiaj włączone wody. Skróć czas spędzany pod prysznicem i wyłączaj kran podczas mycia naczyń.
Recykling odpadów — segreguj odpady i wrzucaj je do odpowiednich pojemników. Odpady można też oddawać do punktów zbiórki.
Oszczędzaj prąd — wyłączaj światło i urządzenia, kiedy nie są używane. Korzystaj z energooszczędnych żarówek.
Korzystaj z transportu publicznego, roweru lub chodź pieszo — jeśli możesz, zamiast korzystać z samochodu, wybierz bardziej ekologiczne formy transportu. Dzięki temu pomożesz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza.
Sadź drzewa i kwiaty — jeśli masz ogródek, posadź w nim rodzime drzewa i kwiaty, które ułatwią życie owadom i ptakom.
Wywieraj wpływ — twój głos ma znacznie. Możesz wywierać wpływ na działania firm i organizacji, które odciskają największe piętno na naszej planecie.
Nowa galeria Akcja społeczno - edukacyjna ŻONKILE -19.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego
(fot. p. K. Sawicka, J. Kretuńska, publ. - p. K. Sawicka
19 kwietnia, w 80 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Przygotowali żonkile wg szablonu. Poprzez stronę www.polin .pl zapoznali się z akcją Żonkile 2023 i poznali podstawowe fakty dotyczące powstania w getcie warszawskim, wykorzystane zostały materiały przesłane przez organizatorów, m.in. film "Zdążyć przed Panem Bogiem", słuchowisko: "Takich dwóch, jak nas trzech". Przedstawiciele klas ósmych wręczali uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły żonkile oraz przedstawili krótki rys historyczny Przypięliśmy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć! Dzięki uczestnictwu w akcji uczniowie w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi.
Renata Łuba, Bożena Dzięgielewska, Dorota Suchwałko
Dnia 21.04.2023 r. został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny- Wiosna, ach to Ty!
Komisja w składzie: M.Laszczkowska, B. Narewska i J.Siedlecka przyznała następujęce miejsca:
I miejsce - Kornelia Dobrzycka kl. 3a SP Biała Piska
II miejsce- Julia Rąg kl. 2c SP Biała Piska, Blanka Sierzputowska kl.3 SP Kożuchy
III miejsce - Zofia Grądwald kl.2c SP Biała Piska
Wyróżnienia: Lena Dzięgielewska kl.2 SP Kożuchy, Agata Romanowska kl.3a SP Biała Piska.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!:)
Organizatorzy: K.Akus, J.Modzelewska, I.Nawrocka, E.Rydzewska
Publ. E.Rydzewska
Nowa galeria Akcja Guzik Katyński - 13.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego
(publ. - K. Sawicka)
Uczniowie naszej szkoły włączyli się aktywnie w akcję Guzik Katyński organizowaną przez Narodowe Centrum Kultur. Klasa 6c i 7b wyszła poza mury szkolne, by rozdać guziki katyńskie- kopie żołnierskiego guzika znalezionego w Katyniu, opatrzone krótkim opisem. To znak naszej pamięci o zamordowanych.
W ramach akcji byliśmy w różnych urzędach: (w ZEC-u, Urzędzie Miejskim), bankach (w PKO BP, w Banku Spółdzielczym), w komisariacie policji, sklepach, etc. Rozdawaliśmy guziki, udzielaliśmy krótkiej informacjio zbrodni katyńskiej, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy, wszyscy Polacy pamiętali o prawie 22 tys. żołnierzy bestialsko zamordowanych przez NKWD.
Nasze działania spotkały się z ogromną życzliwością mieszkańców naszej miejscowości.
Nośmy Guzik Katyński przypięty do naszych ubrań – to znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli.
Organizatorzy:
Dorota Suchwałko, Renata Łuba
Nowa galeria Wycieczka edukacyjna do Pisza "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - 13.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego
(fot. - D. Suchwałko, publ. - K. Sawicka)
Dnia 13.04.2023r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Pisza ph. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Wzięli w niej udział uczniowie klas szóstych.
Pierwszym punktem w programie było zwiedzanie muzeum. Poznawanie zbiorów historycznych Muzeum Ziemi Piskiej było niezwykłą formą poznania historii Ziemi Piskiej, jej mieszkańców, najważniejszych wydarzeń w dziejach, które towarzyszyły zmianom w skali Europy czy świata. Poznawanie przyrody Puszczy Piskiej i mazurskich jezior zafascynowały naszych uczniów. Słuchali z ogromną uwagą przewodnika, który opowiadał o życiu zwierząt z lasu, znad brzegów jezior.
Następnym punktem programu był spacer bulwarem nad rzeką Pisą i miejskimi uliczkami, prowadzącymi przez miejsca niezwykle ważne w historii miasta. Na bulwarze nadrzecznym, znajduje się wykonana z szarego granitu książka "Na tropach Smętka" i kamienna tablica z trasą podróży znakomitego reportażysty, Melchiora Wańkowicza. Potem odnaleźliśmy ruiny zamku krzyżackiego, byliśmy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, świątyni o niezwykłej historii i architekturze.
Na placu Daszyńskiego zobaczyliśmy jedną z największych zagadek regionu Mazur - kamienną babę. Na temat jej powstania i ewentualnego przeznaczenia krążą legendy. Uważa się, że jest kamienną pozostałością po nieistniejących już plemionach pruskich.
Spacer zakończyliśmy przed budynkiem na rogu ulic 1 Maja i Rybackiej. To Dom Królewski, w którym podobno nocował król August II Mocny.
Okazało się, że nie musimy jechać gdzieś daleko, aby zobaczyć coś niezwykłego. Jakże prawdziwe okazało się powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Dzięki takiej lekcji historii, odejściu od systemu klasowo – lekcyjnego, uczniowie lepiej poznali historię naszego miasta powiatowego, stali się wrażliwymi odbiorcami sztuki, kultury.
Organizatorzy: Renata Łuba, Dorota Suchwałko
Nowa galeria Dzień bez plecaka - 5.04.2023r. została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowa galeria DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU została dodana do albumu fotograficznego
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu. Z uwagi na to, że w tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, wydarzenie obchodziliśmy 3 kwietnia. Tego dnia przeprowadzono zajęcia i pogadanki poświęcone tematyce autyzmu. Przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Uczniowie kl.5-8 pod kierunkiem p. M.Laszczkowskiej i U.Boruckiej przygotowali plakaty pt. ,,Autyzm- by wiedzieć więcej…”. Na zakończenie uczniowie kl.1-3 wraz z wychowawcami i nauczycielami uczestniczyli w kolorowym spacerze edukacyjnym ulicami naszego miasta. W trakcie przemarszu dzieci rozdawały przechodniom ulotki z informacjami o autyzmie. Organizatorzy: Emilia Rydzewska, Urszula Borucka, Izabela Nawrocka,Julia Siedlecka. Publ. E.Rydzewska
Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz
W dniu dzisiejszym ogłoszono zwycięzców konkursu plastycznego o tematyce zimowej.
Zadaniem uczniów klas 1-3, było samodzielnie wykonanie pracy ilustrującej w jaki sposób można bezpiecznie bawić się na śniegu. Spośród zgromadzonych prac wyłoniono następujacych laureatów :
1. Miejsce Krystyna Zielińska klasa 2 a
2. Miejsce Julia Antoniak klasa 3 c
3. Miejsce Lena Golanko klasa 3 c
Wyróżnienia otrzymali:
Natalia Kopytek, Feliks Ossowski i Helena Bray.
Organizatorkami konkursu były: M. Strongowska, E. Łaguna i B. Frąckiewicz
Publikacja i zdjęcia B. Frąckiewicz
Podczas dzisiejszego Spotkania z Panią Muzyką uczniowie poznali budowę i brzmienie dwóch instrumentów muzycznych. Były to : flet poprzeczny i puzon. W trakcie spotknia odbyły sie dwa konkursy z udziałem uczniów klas pierwszych. W pierwszym wokalnym wygrała uczennica klasy 1 b Adela Siedlecka . W drugim utrwalającym wiedzę muzyczną wygrał Julian Cimoch uczeń tej samej klasy. Brawo pierwszoklasiści.
Nowa galeria Prace uczniów - Makiety ulic została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowa galeria Prace uczniów (kl. 8fs) została dodana do albumu fotograficznego
(fot. - K. Sawicka, B. Daniłowska, publ. - K. Sawicka)
Nowa galeria Dzień Marchewki - 4.04.2023r została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Nowa galeria Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - etap Gminny - 30.03.2023r. została dodana do albumu fotograficznego
(fot. i publ. - K. Sawicka)
Oferta zajęć pozalekcyjnych z robotyki
organizowanych w roku szkolnym 2024/2025
przez Robociaki- Akademia Robotyki dla Dzieci
Każdego roku, w dniu 15 września niemal na całym świecie obchodzimy Dzień Kropki. Święto jest symbolem kreatywności, odwagi i współpracy. Tego dnia, między innymi w szkołach uczniowie tworzą prace, których motywem jest kropka. Pierwsze święto odbyło się w 2009 roku.
OSZCZĘDZAJ W SKO
Zapraszamy uczniów do przystąpienia do Szkolnej Kasy Oszczędności. Jest to szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności, a obecnie prowadzony jest przez PKO BP.
Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania oraz szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży.
Do SKO mogą zapisać się uczniowie od 5. lat do ukończenia 13. roku życia. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta. Oprocentowanie zmienne 5,00% w skali roku do kwoty 2 500 zł i 1,00% od nadwyżki ponad 2 500 zł
Uczniowie z klas IV - VI mogą dokonywać wpłat i wypłat u Opiekuna SKO. Mogą też zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni uczniów posiadający konto w banku PKO BP (otrzymają dostęp do kont uczniowskich). Uczniowie klas młodszych mogą zapisać się do SKO pod warunkiem, że rodzice mają konto w banku PKO BP i będą mogli dokonywać wpłat i wypłat samodzielnie (Opiekun SKO przebywa jedynie w budynku szkoły przy ul. Moniuszki 7).
Aby uczeń mógł przystąpić do SKO, rodzic powinien wypełnić formularz oraz zapoznać się z informacjami. Formularz dostępny jest u Opiekuna SKO.
Wszelkich informacji udzieli Opiekun SKO - p. Katarzyna Sawicka
Zalecany kontakt przez dziennik elektroniczny Librus
Powered by aSc EduPage