• Projekt szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy

•           Każdy człowiek, któremu powierzy się bezpieczeństwo, zdrowie i życie drugiego człowiek, powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nim spoczywa. Im młodszy jest podopieczny, tym większa jest odpowiedzialność. Projekt szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy opracowałam  z myślą o grupie uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej. Ta grupa wiekowa jest najwłaściwsza i szybko chłonie-przyswaja wiedzę, a więc doskonale opanuje najważniejsze- podstawowe wiadomości i umiejętności o zasadach udzielania pierwszej pomocy innymi. Napotkać może na sytuacje, w których potrzebna będzie znajomość podstaw w udzielaniu pomocy drugiemu człowiekowi. Niezmiernie ważne znaczenie w ratowaniu poszkodowanych mają właśnie osoby przygodne.

Często o dalszych losach poszkodowanych decydują pierwsze minuty pomocy ,,złote minuty”. Warto więc znać podstawowe zasady działania ratowniczego podczas wypadków, na które napotykamy w życiu codziennym – tak, aby po pierwsze pomagać, a po drugie nie szkodzić.

Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do działania stanowi niezbędna wiedza przedmedyczna i ćwiczenia praktyczne. W celu dobrego przekazania wiedzy i podejmowania działań praktycznych należy wdrożyć już młodzież szkolną. Stopniowo poznawać ona będzie tajniki wiedzy przedmedycznej, zrozumie wagę pomocy potrzebującym, kształtować  będzie opanowanie w działaniu.
          Projekt ten ma za zadanie przygotować uczniów do podejmowania właściwego sposobu pomocy potrzebującym, jak i rozbudzić zainteresowania podstawową wiedzą przedmedyczną. Zadania i formy realizacji zostały dobrane odpowiednio do wieku i stanu wiedzy uczniów.

Zajęcia z tego projektu mają uwrażliwić młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy. Mają również wyrobić umiejętność kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego oraz stanowić zagrożenie dla ratującego.

Realizacja projektu odbywać się będzie w formie zajęć dla wszystkich chętnych uczniów i rodziców zainteresowanych tematyką. Uczniowie i rodzice zostaną zaznajomieni z tematami zajęć oraz ich celem.  Zajęcia odbywać się będą  z uczniami w ciągu roku szkolnego 2016/2017 i powtarzać cyklicznie przy współpracy nauczycieli i wychowawców.

Adresatami projektu będą uczniowie miejscowi, którzy często uczestniczą w ruchu drogowym i uczniowie zamieszkujący na wsi, którzy ze względu na prace w gospodarstwach domowych i na polach, są bardziej narażeni na wiele niebezpieczeństw. Znacznie częściej są także świadkami wypadków rolniczych i mogą stanowić ważne ogniwo w akcji ratowniczej.

Izabela Albińska