• WYCIECZKA DO MUZEUM ZIEMI PISKIEJ I UDZIAŁ W ZAJĘCIACH ,, JA, MŁODY PATRIOTA"

• 26.03.2019 21:20
      •  Dnia 18.03.2019r uczniowie klas 5b, 5d i 6b wzięli udział w niecodziennej lekcji historii, której celem było rozbudzanie indywidualnych zainteresowań historią, kulturą i tradycją własnego kraju i regionu, a także rozwijanie wiedzy o kraju i regionie.    Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej o tematyce historycznej związanej z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ,:Ja, młody patriota”, a także obejrzeli wystawę etnograficzną i przyrodniczą. Było to tym ciekawsze, że mogli dotknąć wielu eksponatów. W sali etnograficznej prezentowane były przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przed laty w rzemiośle, rolnictwie, leśnictwie i bartnictwie oraz rybołówstwie. Tymi profesjami zajmowali się głównie dawni mieszkańcy Ziemi Piskiej. O dawnych zwyczajach, obrzędach i życiu codziennym opowiadają prezentowane gawędy mazurskie, które są także przykładem gwary mieszkańców przedwojennych Mazur. W skład wystawy przyrodniczej wchodzą spreparowane okazy ptaków, ssaków, ryb oraz gadów. Są to przykłady przyrody rodzimej, charakterystycznej dla Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Piskiej. Do najciekawszych eksponatów z kolekcji ptaków wchodzących w skład działu przyrody zaliczyć można bielika. Muzeum posiada także wiele eksponatów ssaków.  Do największych okazów prezentowanych w muzeum należą jeleń oraz dzik i wilk. Prezentowane eksponaty to spreparowane zwierzęta, które najczęściej były ofiarami zderzeń z samochodami, ginęły podczas prac rolnych i leśnych lub zostały odnalezione martwe w lesie, zginęły na liniach energetycznych, zaplątały się w sieciach rybackich czy kłusowniczych. Uczniowie zobaczyli także ustawiony w centralnym placu miasta, naprzeciw ratusza, tajemniczy, kamienny posąg. "Kamienna Baba" została znaleziona we wsi Wejsuny w 1872 roku. Na brzegu Pisy, na bulwarze nadrzecznym, „dotknęli”  wykonanej z szarego granitu książki "Na tropach Smętka" i kamiennej tablicy z trasą podróży Melchiora Wańkowicza.To była NAPRAWDĘ NIEZWYKŁA  lekcja historii o najbliższym regionie.

Opiekunowie: Renata Łuba, Elżbieta Kitowska, Dorota Suchwałko